بالگرد جدید تهاجمی ایران با عنوان "طوفان " در وزارت دفاع تولید شد


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، سردار احمد وحیدی در این مراسم در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی با یادآوری عملیات بیت‌المقدس که در چنین روزی آغاز و در سوم خرداد منجر به آزادسازی خرمشهر قهرمان شد و همچنین با تبریک روز کارگر و روز معلم و به همة کارگران و معلمان عزیز ایران اسلامی و گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهید مرتضی مطهری اظهار داشت: به حول و قوه الهی و به همت کارگران متعهد، متخصص و خستگی‌ناپذیر صنایع هواپیماسازی ایران، که از مجموعه‌های وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به شمار می‌رود، امروز شاهد تحویل نهایی ده فروند بالگرد طوفان و افتتاح خط تولید انبوه ملخ کامپوزیتی بالگرد 214 هستیم.
وزیر دفاع در تشریح ویژگیهای بالگرد طوفان اظهار داشت: این بالگرد یک بالگرد تهاجمی مجهز به سامانه‌های سلاح پیشرفته شامل موشکهای ضدتانک، راکت انداز و توپ 20 میلیمتری است و از چابکی بسیار بالایی برخوردار است.
وزیر دفاع با بیان اینکه این بالگرد مجهز به آخرین فناوری های مطرح در بالگردهای تهاجمی است، افزود: بومی‌سازی دانش و فن آوری ساخت و تولید بالگرد تک و تهاجمی، تولید انواع قطعات و مجموعه‌ها شامل انواع پانل‌های ساندویچی، شیشه‌های هوایی، فورج آلیاژهای فولادی و آلومینیومی ریخته‌گریهای دقیق تحت فشار و ماسه‌ای، جوشکاری، فرم‌دهی قطعات به روشهای سرد و گرم، مخازن سوخت مقاوم به ضربه، سامانه‌های گردانده، هیدرومکانیک، کنترل پرواز، سوخت رسانی، متعلقات موتور، سامانه های نمایشگر چند منظوره (MFD) و نمایشگر تصویری میدان نبرد (HUD) و مخابرات نوین، از دستاوردهای این پروژة مهم بشمار می رود.
سردار وحیدی در ادامه گفت: این اقدام که در راستای فرامین فرمانده معظم کل قوا صورت پذیرفت، گام بسیار بلندی در راه خودکفایی و افتخاری بزرگ و ملی برای صنایع مستقل و کارآمد هوایی وزارت دفاع می‌باشد و امیدواریم رضایت حضرت ولی عصر، خشنودی فرماندة معظم کل قوا و شادی ملت شریف ایران را فراهم نماید.
سردار وحیدی همچنین در خصوص افتتاح خط تولید انبوه ملخ کامپوزیتی بالگرد 214 نیز اظهار داشت: ملخ بالگرد یکی از نیازمندیهای اساسی و اصلی در صنعت هوایی کشور بشمار می رفت. در فناوری های جدید، مواد کامپوزیتی جایگزین مواد فلزی شده و عمر ملخ را به چند برابر افزایش داده است .
وی در ادامه افزود: دراین ارتباط متخصصین و کارگران پرافتخار و ماهر شرکت هسا با کار شبانه‌روزی و همت بلند خود موفق شدند این خط تولید پیچیده را راه‌اندازی کنند. در این راستا بیش از 5000 نمونه تست جهت انتخاب متریال مناسب ساخته شد و تستهای مکانیکی لازم از جمله تستهای استاتیکی، خستگی، شرایط محیطی بر روی آنها انجام گردید.
وزیر دفاع گفت: بر روی نمونه های تولیدی ملخ کامپوزیتی، بدلیل حساسیت قطعه، طی مدت یکسال و نیم تست در سطح شهرهای شاهین شهر و اهواز صورت گرفت و امروز شاهد افتتاح خط تولید ملخ کامپوزیتی می باشیم.
سردار وحیدی تاکید کرد با کسب این موفقیت و افتخار بزرگ بعنوان دومین کشور سازنده این نوع ملخ نام ایران عزیز را ثبت کردیم و قادریم طراحی و ساخت ملخ و سایر بالگردهای موجود در کشور را نیز انجام دهیم و در آینده نیز جزء اقلام صادراتی وزارت دفاع قرار خواهد گرفت.
وزیر دفاع این موفقیتهای بزرگ را محصول تعلیم و تعلم، کار و تلاش و همت بلند فرزندان رشید ملت ایران ذکر کرد و افزود: فرزندان غیور و شجاع ایران عزیز در صنایع هوایی وزارت دفاع و دیگر صنایع دفاعی این وزارتخانه با نبوغ، خلاقیت، همت و کار مضاعف حقیقتاً، دشمنان را که تلاش دارند با تحریم و تهدید، اراده و عزم ملی ما را درهم بشکنند، ناکام کرده و هر روز با خلق و تولید محصولی استراتژیک و کاربردی برگ زرینی از استقلال و خودکفایی را به کارنامه درخشان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می‌افزایند.
سردار وحیدی در پایان از تلاش کارگران متخصص و مدیران صنایع هوایی وزارت دفاع بویژه شرکت هسا قدردانی کرد و اظهار امیدواری کرد، در سالی که به نام سال همت مضاعف و کار مضاعف نامگذاری شده است، شاهد به ثمر نشستن دستاوردهای بزرگتری در صنایع هوایی وزارت دفاع باشیم.