ورود یگانهای مقابله با جنگ الکترونیک به رزمایش پیامبر اعظم (ص)
یگانهای مقابله با جنگ الکترونیک از امروز به رزمایش پیامبر اعظم (ص) ملحق شدند.                         
                              
                                                      
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس، پس از اجرای عملیاتهای مختلف در رزمایش دریایی پیامبر اعظم (ص) سپاه پاسداران، در مرحله جدید که از صبح امروز جمعه آغاز شده، نیروهای متخصص هوافضای سپاه پاسداران به صحنه رزمایش آمده و با استفاده از تجربیات و فناوری نوین در اختیار، به مقابله با اقدامات جنگ الکترونیک دشمن فرضی پرداختند.
هدف از این اقدامات آن بود که اقدامات صورت گرفته توسط دشمن فرضی نتواند سامانه‌های راداری موجود در منطقه را مختل کند.
همچنین با حضور یگانهای نیروی هوافضای سپاه، همه سامانه‌های راداری موجود در خلیج فارس به صورت ترکیبی برای شناسایی دشمن ایفای نقش کردند که موجب هم‌افزایی توانایی‌های این سامانه‌ها شد.


قایق های تندرو سپاه پاسداران رکورد جدیدی را در رزم دریایی ثبت کردند

بندرعباس ـ قایق های تندرو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تصرف ناو دشمن فرضی در کمتر از 30دقیقه،رکورد جدیدی را در رزم دریایی جهان ثبت کردند.       
به گزارش خبرنگار ایرنا از منطقه رزمایش پیامبر اعظم 5 در خلیج فارس و تنگه هرمز،بیش از 300شناور راکت انداز و موشک انداز سپاه پاسداران با حمله هماهنگ به ناو دشمن فرضی،در کمتر از 30 دقیقه و درمقابل دهها خبرنگار شبکه های درون مرزی و برون مرزی ایران،این ناو را تصرف کرده و پرچم جمهوری اسلامی را بر فراز آن به اهتزاز درآوردند.
سخنگوی این رزمایش استفاده صد درصد از ادوات و تجهیزات جنگی بومی را یکی از مهمترین ویژگی های این عملیات اعلام کرد.
دریاداردوم پاسدار علیرضا تنگسیری افزود:تجهیزات به کار گرفته شده در این مرحله از رزمایش که شامل انواع شناورها در کلاس‌های مختلف می‌باشد، تنها بخشی از توان دفاعی جمهوری اسلامی است.
وی تصریح کرد:با به کارگیری انبوه شناورهای دریایی در این مرحله از رزمایش،امروز تمامی سطح خلیج فارس تحت پوشش شناورهای تندرو سپاه پاسداران قرار دارد.
فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران همچنین به عملیاتی شدن شناور هوشمند و رادارگریز سپاه به نام "یامهدی " در این رزمایش اشاره کرد و افزود:این امر توان دفاعی نیروی دریایی سپاه را تا حد زیادی افزایش خواهد داد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس، با شروع عملیات مین‌ریزی در منطقه رزمایش پیامبر اعظم (ص) غواصان ورزیده‌ نیروی دریایی سپاه با تجهیزات نوین رزمی در عمق آب‌های خلیج فارس و تنگه هرمز حضور یافته و تبحر خود را در مین ریزی گسترده و عملیاتی به نمایش گذاشتندو این هشدار را به دشمن می دهند که امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز یا برای همه یا برای هیچ کس.
این عملیات مهم با مین‌های غواصی حملی انجام شد که از قدرت تخریبی بالا و تکنولوژی مدرنی برخوردار است.
در کنار این نیروهای ورزیده سپاه، نیروهای محلی بسیجی نیز به علت آشنا بودن با منطقه در این عملیات شرکت داشتند. آنها توسط یگانهای نیروی دریایی آموزش‌های سخت و حساس غواصی، مین ریزی و جمع آوری و خنثی سازی انواع مین ها را دیده‌اند و همراه با غواصان سپاه به اجرای این عملیات مهم پرداختند.
اجرای عملیات چسباندن مین به انواع شناورهای سطحی و نیم سطحی دشمن فرضی، تصویربرداری از واحدهای زیرسطحی دشمن فرضی و رهگیری و شناسایی آنها، این عملیات غواصان را تکمیل کرد.
به گزارش فارس، قریب 30 شناور مین ریز و دهها غواص نیروی دریایی سپاه در این بخش از رزمایش پیامبر اعظم (ص) حضور داشتند.
سردار حاجی‌زاده در گفتگو با فارس:
پهپاد رادارگریز و بمب افکن سپاه امسال عملیاتی می‌شود
خبرگزاری فارس: فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران از ساخت هواپیمای بدون سرنشین بمب افکن و رادارگریز در این نیرو خبر داد.


سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در حاشیه مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم (ص) در گفتگو با خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس با اشاره به حضور بمب‌افکن‌های این نیرو در این مرحله از رزمایش، پشتیبانی رزمی یگانهای زمینی و سطحی ار از جمله وظایف نیروی هوافضا در رزمایش‌ها خواند و افزود: یگانهای پهپاد (هواپیماهای بدون سرنشین) سپاه نیز حضوری موفق در مراحل گذشته رزمایش داشتند.
وی استفاده از رادارها و سامانه‌های جدید در رهگیری و شناسایی موقعیت جغرافیایی دشمن را از دیگر ابتکارات نیروی هوافضای سپاه پاسداران اعلام کرد و افزود: انشاء الله نیمه دوم امسال هواپیمای بدون سرنشین بمب افکن و رادارگریز سپاه عملیاتی می‌شود.

سردار صفاری در گفتگو در فارس:
4 نوع موشک دریایی فردا در رزمایش پیامبر اعظم شلیک می‌شود
خبرگزاری فارس: فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران گفت: 4 نوع موشک دریایی فردا در رزمایش پیامبر اعظم (ص) شلیک می‌شود. 

سردار مرتضی صفاری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران در گفتگو با خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس با اشاره به برگزاری موفق 3 مرحله از رزمایش بزرگ پیامبر اعظم (ص) گفت: بررسی‌های اولیه تیم نظارت حکایت از موفقیت مراحل مختلف و رسیدن به نتایج مد نظر بوده است.
وی مرحله بعدی رزمایش را شلیک موشک‌های ساحل به دریا طی روز یکشنبه اعلام کرد و افزود: 4 نوع موشک دریایی انتخاب شده است و انشاء الله فردا با موفقیت شلیک خواهند شد.
فرمانده نیروی دریایی سپاه، یکی از این موشک‌ها را موشک نصر معرفی کرد.
موشک نصر یک از نوع موشک‌های کروز بوده و قادر است شناورهای تا حجم 3 هزار تن را منهدم کند. این موشک در کلاس موشک‌های کوتاه برد می‌باشد که در حال حاضر قابلیت شلیک از ساحل و انواع شناورها را دارد و در آینده نزدیک امکان شلیک از بالگرد و زیردریایی نیز به قابلیت‌های تاکتیکی آن اضافه می‌شود.
سردار صفاری به خبرنگار فارس یادآور شد: متخصصان دفاعی کشور ویژگی‌هایی چون برد و قدرت این موشک‌ها را افزایش داده‌اند و ما در مرحله جدید رزمایش، قابلیت‌های این موشک‌ها را به طور عملیاتی مشاهده خواهیم کرد.


سردار پاکپور خبر داد:
آزمایش گلوله‌های جدید توپخانه در رزمایش پیامبر اعظم
خبرگزاری فارس: فرمانده نیروی زمینی سپاه از آزمایش گلوله‌های جدید توپخانه در رزمایش پیامبر اعظم(ص) خبر داد.به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس، سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه در حاشیه رزمایش پیامبر اعظم(ص) در جمع خبرنگاران اظهار داشت: عملیات آتش توپخانه دوربرد با گلوله‌های جدید سنگین در سومین مرحله از رزمایش، به صورت دقیق انجام شد.
فرمانده نیروی زمینی سپاه در ادامه با بیان اینکه این گلوله‌ها در نیروی زمینی به تولید انبوه رسیده است، تصریح کرد: این گلوله‌های جدید، قابلیت نقطه‌زنی و مورد اصابت قرار دادن اهداف در فاصله‌های دور را به طور دقیق دارد که امروز در مرحله‌ سوم رزمایش مورد آزمایش قرار گرفت.
پاکپور خاطرنشان کرد: دفاع مستحکم از سواحل و جزایر خلیج فارس به صورت هماهنگ با انجام عملیات یگان‌های رزم سطحی دریا، مقابله با هلی‌برن‌های عملیاتی دشمن و آزمایش تاکتیک‌های رزم ناهمطراز از دیگر محورها و اهداف عملیات ترکیبی سپاه در این مرحله از رزمایش است.
رزمایش امروز سپاه در محل تردد اکثر کشتی‌های نفتکش دنیا انجام شد
خبرگزاری فارس: مرحله زمینی رزمایش پیامبر اعظم (ص) سپاه در محلی انجام شد که تردد اکثر کشتی‌های نفتکش دنیا از آن انجام می‌شود.

 
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس، دشمن فرضی در این مرحله از رزمایش، برای نفوذ به عمق ساحل جمهوری اسلامی ایران، عملیات هلی برن در عقبه نیروهای خودی انجام می‌دهد و تهاجم همه جانبه نیروی زمینی سپاه پاسداران برای موفق نشدن دشمن و همچنین انجام عملیات ضد هلی برن و اجرای آتش پر حجم به عمق مواضع دشمن، جلوه‌ای خاص به رزمایش امروز داد.
در این مرحله فرض بر اینست که درگیری شدید میان نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران و نیروی دریایی دشمن، برای باز نگهداشتن تنگه هرمز به وجود آمده است و دشمن برای کاهش حجم آتش و همچنین پیشروی خود تلاش می کند سرپلی از شرق تنگه هرمز باز کند و به تثبیت مواضع خود بپردازد.
به گزارش فارس، ساحل شرقی‌ترین نقطه تنگه هرمز تا کشور عمان، 52 کیلومتر فاصله دارد و بیشترین کشتی‌های نفتکش و تجاری از آبراهه تنگه هرمز حرکت می‌کنند که دقیقاً همین نقطه‌ای است که رزمایش در حال برگزاری است. ساحل شرقی تنگه هرمز محل عبور بیشترین کشتی‌های نفتکش و تجاری است.
طول ساحل این مرحله از رزمایش که شاهد آتش پرحجم نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود، 130 کیلومتر است و سپاه با تاکتیکی بسیار نوین با برقراری لایه‌های مختلف دفاعی از جمله لایه‌های نقطه‌ای و موزائیکی، دشمن را مجبور به عقب نشینی می‌کند.
در این مرحله عملیات، نیروهای ویژه و واکنش سریع سپاه که نیروهایی خودکفا و خوداتکا هستند، تلاش می‌کنند با امکانات نوینی که در اختیار دارند، سیستم فرماندهی و انسجام دشمن را مختل کنند.
سردار عبدالله عراقی جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه و سخنگوی بخش زمینی رزمایش پیامبر اعظم (ص) در این خصوص به فارس گفت: این مرحله از رزمایش به صورت "دفاع از ساحل " و به انحاء مختلفی چون نقطه‌ای و پوششی انجام می‌شود.
وی یادآور شد: عملیات زمینی امروز با پشتیبانی بخشی از نیروی هوایی سپاه برگزار شده است.
در مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم(ص) آزمایش شد
حمله موفق توپخانه‌های سپاه به یگانهای شناور دشمن فرضی
خبرگزاری فارس: توپخانه‌های سپاه با هدف قرار دادن یگانهای شناور دشمن فرضی، شیوه نوینی از مقابله با این تجهیزات را به نمایش گذاشتند.
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس، در ادامه رزمایش پیامبر اعظم (ص) که در آبهای خلیج فارس و تنگه هرمز در حال برگزاری است، پس از تک موفق یگانهای واکنش سریع نیروی زمینی سپاه پاسداران و عقب نشینی مهاجمان دشمن فرضی، واحدهای توپخانه وارد عمل شدند.
این واحدها با استقرار در مناطق امن، آتش سنگینی را روی شناورهای دشمن ایجاد کرده و تلاش کردند با تجهیزات نوین و گلوله‌های ویژه، یگانهای شناور دشمن فرضی را منهدم کنند.
نتایج به دست آمده از این شیوه تاکتیکی نوین، مورد استقبال فرماندهان عالی‌رتبه حاضر در آخرین مرحله رزمایش پیامبر اعظم (ص) قرار گرفت.
سردار عراقی مرحله سوم رزمایش پیامبر اعظم(ص) 5 را تشریح کرد:
عملیات پیچیده نیروهای زبده سپاه برای مقابله با عملیات هلی‌برد دشمن فرضی
سپاه نیوز: جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه تاکید کرد: یگانها و تکاوران نیروی زمینی سپاه موفق شدند تجاوز نیروهای دشمن فرضی روی سواحل خلیج فارس و تنگه هرمز را به طور صد در صد با شکست مواجه سازند.
به گزارش خبرنگار سپاه نیوز سردار سرتیپ پاسدار عبدالله عراقی صبح امروز در پایان مرحله سوم رزمایش پیامبر اعظم (ص) 5 و در جمع خبرنگاران گفت: نیروی زمینی سپاه امروز به عنوان یک نیروی چابک و جنگنده آماده است که هر گونه تهدید از سوی دشمنان را با قدرت و قوت پاسخ دهد، بنابراین نیروهای زبده ما با آموزشهای تخصصی به آمادگی کامل دست یافته و ضرورت داشت این آموخته‌ها در میدان عمل در یک رزمایش بزرگ اجرا به بوته آزمایش گذاشته شود.
وی با تشریح عملیاتهای صورت گرفته در مرحله سوم رزمایش پیامبر اعظم (ص) 5 گفت: مراحل مربوط به نیروی دریایی سپاه پاسداران توسط نیروهای ما در سواحل دور و نزدیک انجام شد و با فرض اینکه دشمن فرضی با نیروی دریایی سپاه درگیر و بخشی از نیروهای دشمن موفق به عبور شده و می خواهند خود را به ساحل برسانند تا نیروی زمینی سپاه وارد عمل شده تا توان عملیاتی دشمن را با قدرت سرکوب کند.
وی خاطر نشان کرد: این عملیات کار بسیار سخت و پیچیده‌ای بود، چون فرض ما این بود که نیروی دشمن خود را به پنج کیلومتری ساحل رسانده و شناورهای سنگین در حال نقل و انتقال نیروها جهت رسیدن به ساحل هستند و همزمان با این جابجایی‌ها دشمن اقدامات متعددی را شروع کرد که بمبارانهای فرشی و هلی برد نیروها به نقاط حساس از آن جمله است بنابراین نیروهای واکنش سریع و زبده خودی برای مقابله با دشمن همزمان باید چند عملیات را انجام می‌دادند.
سردار عراقی توضیح داد: دفاع از ساحل دور در عمق 5 کیلومتری و دیگری دفاع از ساحل نزدیک که با موانع و آتش‌های مؤثر، حجیم و دقیق، مستقیم و منحنی و با استفاده از گلوله‌ها و موشکهای هوشمند، دشمن را در مرحله اول و در عمق پنج کیلومتری مورد تاخت قرار داد تا لبه ساحل که در آنجا هم با مسلح کردن زمین موانعی را پیش‌بینی کردیم که دشمن مجبور شد با زمین بجنگد از جمله تاکتیکهای نیرو های خودی بود.
وی اضافه کرد؛ پس از نفوذ دشمن و سرپل گیری ما به اندازه کافی و به صورت ناهمتراز نیروها را در مواضع امن مستقر کردیم به طوری که هر کدام از این نیروها به طور خود اتکاء عمل می‌کردند اما در کل همه به یک هدف ختم می‌شد و آن انسداد دشمن، انهدام دشمن و در نهایت تعقیب دشمن بود به طوری که برخی از عناصر دشمن و دستگاههای زرهی آنها که موفق شدند عبور کنند نیز توسط مین‌های کارگذاشته شده که به صورت اتوماتیک عمل می‌کردند، منهدم شدند.
سردار عبدا... عراقی افزود: آخرین کاری که انجام دادیم یک نمونه از عملیات ضد‌هلی‌برد بود. دشمن ابتدا یک نقطه را هدف قرار داد تا ما را فریب دهد و حواس ما را به آن نقطه پرت کند بلافاصله بعد از آن هلی کوپتر اصلی دشمن وارد صحنه شد و نیروهای خود را پیاده کرد.
به محض پیاده شدن نیروهای دشمن با آتش سنگین ، تله‌های انفجاری و نیز گروههای تاخت ضد هلی برد که پیش بینی کرده بودیم در کمترین زمان موفق شدیم دشمن را منهدم ساخته و تک تیر اندازهای ما نیز نیروهای پراکنده دشمن فرضی را که در شیارها و عوارض طبیعی زمین پنهان شده بودند هدف قرار داده و نابود کردند.و این در شرایطی بود که تمام سلاحها و مهمات بصورت واقعی استفاده شدند.
جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه با اعلام خبر دستیابی صد در صدی به تمام اهداف پیش‌بینی شده این مرحله از رزمایش تصریح کرد: الحمدا... به یاری امام زمان (عج) و برکت خون شهداء به تمام اهدافی که پیش‌بینی کرده بودیم رسیدیم و خوشحالیم که فشار شش ماهه‌ای که در تمرینات و آموزشها به نیروهای خود آوردیم در این رزمایش جواب داد و ثمرات آن در میدان عمل به وضوح دیده شد.
وی تاکید کرد: البته تنها یک قرارگاه عملیاتی ما به عنوان قرارگاه مدینه و یک لشکر عملیاتی نیز به نام لشکر سید الشهداء در این مرحله از رزمایش وارد عملیات شد و تمام زحمات بر دوش آنها بود که فرماندهان سپاه از نحوه عملکرد فرماندهان قرارگاه مدینه و لشکر سیدالشهداء رضایت کامل داشتند.
هواپیمای بدون سرنشین استفاده شده در رزمایش پیامبر اعظم تولید انبوه خواهد شد
به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، سردار سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده روز شنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اعزامی ایرنا افزود: نیروی هوافضای سپاه در رزمایش پیامبر اعظم 5 و در کنار بقیه نیروهای سپاهی، ماموریت‌هایی را در بخش هوایی و ترابری نیروهای خارج منطقه و حین برگزاری رزمایش بر عهده دارد.
وی با اشاره به اینکه نیروی هوافضای سپاه پاسداران در رزمایش پیامبر اعظم 5 ماموریت پشتیبانی نزدیک در نیروهای سطحی دریایی و زمینی سپاه را بر عهده دارند، تصریح کرد: با استفاده از هواپیماهای بمب‌افکن پشتیبانی نزدیک و هلی‌کوپترهای تک و هجومی ماموریت خود را به طور کامل انجام داده و در طی چند روز رزمایش اهداف تعیین شده برای نیروی هوافضای سپاه، به صورت کامل محقق شده است.
سردار حاجی‌زاده با اعلام اینکه از هواپیماها پهباد جدید بدون سرنشین این نیرو در رزمایش پیامبر اعظم مورد آزمایش قرار گرفت اظهار داشت: این هواپیماهای جدید در آینده‌ای نزدیک به صورت انبوه تولید خواهد شد که البته در رزمایش پیامبر اعظم 5 به صورت پرتعداد از این پهبادها استفاده شده است.
وی یکی از ویژگی‌های پهبادهای جدید نیروی هوافضای سپاه را مداومت پروازی بالا دانست و تصریح کرد: این پهبادها می‌توانند منطقه عملیاتی را به صورت کامل شناسایی و کنترل کرده که در رزمایش پیامبر اعظم 5 توانستند با انتقال اطلاعات لحظه‌ای کار را برای هدایت نبرد توسط فرماندهان، ساده و با تجزیه و تحلیل داده‌ها بر اساس آنها اقدام و دستور لازم را صادر کنند.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ادامه داد: در رزمایش پیامبر اعظم 5 پوشش پدافند هوایی منظم رزمایش و مسئولیت دفاع هوایی از پهنه خلیج‌فارس با بکارگیری امکانات گسترده راداری، جنگ الکترونیک، سیستم موشکی زمین به هوا و توپخانه بر عهده این نیرو بوده است.
وی یکی از اهداف مهم نیروی هوافضای سپاه پاسداران در رزمایش پیامبر اعظم 5 را اجرای عملیات مشترک نزدیک با نیروی دریایی سپاه عنوان کرد و افزود: در این ماموریت نیز نیروی هوافضای سپاه بسیار خوب عمل کرد که البته در گذشته به صورت منفرد از عملکرد نیروها و یگان‌های خود اطمینان کامل داشتیم ولی مانورهای مشترک شرایط خاص خود را دارد و اینچنین فرصت‌ها در طول سال کم پیش می‌آید.

     


     


     


نصر1