تمام سامانه‌های دفاع هوایی کشور تحت کنترل پدافند هوایی درمی‌آید

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، امیر احمد میقانی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء صبح امروز در نشست خبری که به منظور اعلام تفکیک و استدلال پدافند هوایی از بخش پروازی نیروی هوایی ارتش برگزار شد، با اشاره به راهپیمایی 22 بهمن، حضور مردم در این راهپیمایی را نمایش قدرت ایران و تضعیف روحیه دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی عنوان کرد.
میقانی ضمن بیان خاطراتی از عملیات والفجر 8 و مورد اصابت قرار دادن ده‌ها فروند جنگنده دشمن، این عملیات و این تعداد هواپیمای مورد اصابت قرار گرفته را یک رکورد تاریخی در جنگ‌های امروزی جهان دانست.
وی در خصوص طرح تفکیک پدافند هوایی از بخش پروازی نیروی هوایی ارتش اظهار داشت: این طرح در تاریخ 11 شهریور امسال توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد که هم اکنون در حال تفکیک این دو بخش هستیم که بنابر آن، ارتش جمهوری اسلامی به 4 نیروی مستقل زمینی، هوایی، دریایی و پدافند هوایی تقسیم خواهد شد که هدف از ایجاد نیروی مستقل پدافند هوایی، ارتقای توان رزم و توسعه توان رزمی پدافند هوایی است.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء توان رزم پدافند هوایی در سی سال گذشته را بی‌سابقه دانست و گفت:‌ کارهای زیادی در این راستا در پدافند هوایی چه در زمینه کیفیت و چه کمیت در خصوص تعداد رادارها و آتشبارها در نظر داریم و امروز تعداد آتش‌بارهای پدافند هوایی به دوبرابر افزایش یافته است.
میقانی با اشاره به کارهای صورت گرفته در خصوص اورهال، بازسازی و بهینه‌سازی سیستم‌ها، به موضوع تامین قطعات اشاره کرد و گفت: در این خصوص با ایجاد نهضت قطعه‌سازی به خصوص در زمینه ساخت قطعات گلوگاهی و مهم، اقدامات مناسبی انجام داده‌ایم؛ چرا که این امر از تدابیر فرمانده معظم کل قوا است که تاکید دارند نباید قطعات مختلف و به خصوص قطعات مهم از خارج وارد شود.
وی افزود: در 2 سال گذشته هیچ گونه قطعه‌ای را در این رابطه از خارج وارد نکرده‌ایم.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء اظهار داشت: در زمینه بهینه‌سازی سیستم‌های راداری به همت متخصصان داخلی اقدامات موثری انجام داده‌ایم که از جمله آن ساخت رادار ملی در گذشته بود که به عنوان چشم بینای ایران اسلامی عمل می‌کند و امروز انواع رادارها و حتی رادار ملی به سیستم‌های مدرن تجهیز شده‌اند.
میقانی با بیان اینکه سیستم‌های موشکی هاگ نیز نسبت به 2 سال اخیر قابل مقایسه نیستند، گفت:‌ امسال نوآوری‌های خوبی در زمینه آتش‌بارها، تجهیزات پدافندی و نوسازی تجهیزات داشته‌ایم؛ که از جمله آن می‌توان به بهینه‌سازی سیستم‌های جنگ الکترونیک، ‌توانمندی‌های ارتباط، پدافند غیرعامل و نیز سیستم‌های جمع‌آوری اطلاعات اشاره کرد.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء با مثبت ارزیابی کردن وضعیت دفاعی کشور اظهار داشت:‌ اولین رزمایش گسترده را در این زمینه در شهریور ماه گذشته انجام دادیم که این رزمایش تحت عنوان مدافعان آسمان ولایت برگزار شد و تمام یگان‌های پدافندی کشور در آن حضور موثر داشتند.
میقانی ماموریت پدافند هوایی را دفاع از آسمان کل کشور عنوان کرد و با اشاره به پیشرفت‌ کشورهای مختلف در زمینه هوایی و با اشاره به دکترین جنگ نامتقارن جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: برای مقابله با این تجهیزات پیشرفته دشمنان، باید پدافند هوایی مجهز و مدرنی داشته باشیم که این امر در دستور کار ما قرار دارد.
میقانی با تاکید بر اینکه پدافند هوایی مسئول اول و آخر دفاع از آسمان کشور است، تفکیک بخش پدافند از پروازی و تجدید ساختار در این دو بخش که سال آینده کامل می‌شود را یکی از دستاوردهای مهم در این رابطه دانست.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء با بیان اینکه امروز توانایی ساخت انواع رادارها با بردهای مختلف را داریم، تصریح کرد: برخی از این رادارها هم‌‌اکنون در حال ساخت است و در زمینه آتش‌بارها نیز به همین صورت عمل می‌کنیم.
میقانی افزود: اولین سیستم‌های جمع‌آوری اطلاعات سیگنالی در نیروی هوایی ارتش ساخته شد و امروز نیز این سیستم‌ها با تکیه بر فنآوری مدرن در حال ساخت است.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء اضافه کرد: تمام تجهیزات و نیروهای پدافندی و جمع‌آوری اطلاعات سیگنالی در نیروهای مسلح تحت فرماندهی و تابعیت قرارگاه پدافند هوایی قرار می‌گیرد و شبکه کنترل و هدایت و تمام پدافندهای کشور تحت فرماندهی عملیات این قرارگاه را خواهد گرفت.
میقانی با اشاره به فرونشاندن دو هواپیمای متجاوز خارجی درماه‌های گذشته این امر رانشان دهنده هوشیاری و تیزبینی نیروی هوایی و پدافند عنوان کرد و گفت: دو سه مورد دیگر نیز وجود داشت که دلیلی برای مطرح شدن آن نمی‌بینیم که برخی از آنها با رسیدن به مرز ایران و به دلیل دستوری که به آنها داده‌ایم از مسیر خود برگشتند اما برخی نیز وارد فضای جمهوری اسلامی شدند که با ره‌گیری جنگنده‌های نیروی هوایی مجبور به فرود در یکی از پایگاه‌های مورد نظر شده و پس از بررسی مسائل وتحقیقات به راه خود ادامه دادند.
وی این اقدامات را نتیجه کشف رادارها و هدایت شبکه توسط هواپیماهای طرح پدافندی عنوان کرد.
میقانی تاکید کرد: همه سامانه‌های متعلق به پدافند هوایی نیروهای مسلح کشور از جمله رادارها، دستگاه‌های جمع‌آوری اطلاعات سیگنالی، آتش‌بارهای موشکی با بردهای بلند، متوسط و کوتاه وسامانه‌های پدافندی به طور کامل تحت فرماندهی و کنترل پدافند هوایی قرار خواهد گرفت.